Skupna „PČELICE“ ugostila je u Vedranu Šajn, pripadnicu Romske manjine, jedine manjine koja nema svoju matičnu državu

U okviru međunarodnog projekta „Say hello to the world“, odgojiteljice I.Maras i K.Saić dogovorile su zanimljiv, interaktivan i poučan, kao i rasplesan posjet gdje nam je na nov način prezentirano što znači biti Rom, u zajednici u kojoj živimo ,našoj Pitomači,zajedno s Romima. Vedrana je mlada Romkinja kojapreko svoje radijske platforme organizira brojna događanja, među ostalim i Festival nacionalnih manjina u Pitomači, a u svom svakodnevnom radu prati aktivnosti svih nacionalnih manjina.Preko ovog druženja pokazala nam je da je kulturna različitost bogatstvo i da je u redu biti drugačiji, biti Romkinja. Prenijela je tu spoznaju na divan način.

Predstavila nam se svojim pričama o djetinjstvu. Ona je dijete odraslo u romskoj obitelji lovarice i kalderaša. Govorila nam je o igrama ,odijevanju, načinu života,običajima, kulturi življenja,školama,načinu proslavljanja u romskoj zajednici. Upoznala nas je kroz slikovnicu “PARAMIČE PRIČE“, u prijevodu „Romske priče“, o tome kako su nastali ljudi romske nacionalnosti. Naučili smo osnovne brojeve i dane u tjednu na romskom jeziku. Poslušali smo romsku himnu „Gelem Gelem“ i naučili kako izgleda romska zastava. Naravno da smo druženje upriličili uz ples, te za tu prigodu kostimirali se tradicionalnim romskim maramama sa zlatnicima. Djeca su oduševljeno prihvatila znane nam spoznaje i produbili svoj socijalni odnos ,sa djevojčicom romske nacionalnosti , koja pohađa našu skupinu i priprema se za polazak u školu. A tako smo i obilježili nadolazeći Svjetski dan Roma, 8.travnja.