KUKCI PREPLAVILI ZVJEZDICE

Buđenjem proljeća kod djece se javila velika znatiželja vezana uz životinjski svijet (kukce). Njihovom željom za boljim upoznavanjem različitih vrsta kukaca/insekata u zraku, na tlu, u tlu te njihovih staništa u kojima obitavaju krenuli smo u istraživanje. Glavni cilj je bio razvijanje prirodoslovnih i matematičkih kompetencija koje smo poticali kroz uočavanje pojedinih vrsta kao što su kretanje, izgled, prehrana te sam način života u prirodi. Izrađivali smo kukce prema odabiru djece uz pomoć likovnih tehnika i prirodno neoblikovanih materijala čime smo istovremeno učili boje, brojanje i razvijanje fine motorike. Kroz društvene igre „kukci“ poticali smo poštivanje pravila, čekanje na red, učenje o staništima pojedinih kukaca te učili brojanje (zbrajanje) i boje. Proučavanjem enciklopedija o životinjskom svijetu, kroz ilustracije i fotografije te terarijem s pravim kukcima,ali i pokojim gmazom- uspoređivali smo, prepoznavali, imenovali i opisivali kukce te svojim znanjem izrađivali plakate. Suradnjom roditelja i djece, smo razvijali i pozitivne stavove kod djece i odraslih o potrebi očuvanja prirode, štednji energije i recikliranju ali i učili djecu odgovornom ponašanju kako prema sebi tako i prema drugima!