Dani kruha u Balončićima

U nasem su vrtiću u listopadu obilježeni dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje. Kroz priče, pjesme i recitacije djeca su upoznavala kako kruh nastaje i koliko je važan u svakodnevnom životu. U aktivnostima su se koristile sjemenke pšenice, ječma, kukuruza i suncokreta kojima su djeca slobodno manipulirala i istraživala, kao i brašno koje nastaje od tih sjemenki. Samostalnim miješanjem brašna i vode vidjeli su kako nastaje tijesto od kojeg su djeca mijesila kruh, slance i peciva,raznobojne kolace te ih ukrašavala sjemenkama.

Roditelji su se uključili u cijeli proces te donosili potrebne žitarice. Kroz razne aktivnosti cilj nam je bio upoznati djecu s nastajanjem kruha, približiti im blagovanje kruha i narodne običaje, te ukazati na važnost zdrave prehrane. Sve su te aktivnosti protkane doživljajem bogatstva i plodova koje nam donosi jesen i važnosti čovjeka za čuvanjem ovog bogatstva.