U igri, dijete je uključeno sa cijelom svojom osobnosti. Dječje igre nisu samo mehanička imitacija, već i dječja potraga, u kojoj se utvrđuje njegova osobnost. Igra daje učinkovit utjecaj na mentalni razvoj djeteta. Igra se mijenja kako dijete raste. Usvajanjem novih vještina i motoričkih sposobnosti djeca stječu nova iskustva koja utječu na igru.
Opremljenost prostora gdje se odvija igra je važan čimbenik koji utječe na komunikaciju u igri kao što su dogovaranje, poštivanje pravila, rješavanje problema i konflikata. Interakcija između djece je vrlo važan dio djetetove igre jer utječe na vrstu igre. Vršnjaci imaju važnu ulogu u odrastanju svakog djeteta. Utječu na dječje ponašanje i razvoj, pridonose spoznajnim promjenama i promjenama u moralnom rasuđivanju. Prilikom druženja sa vršnjacima djeca se susreću sa različitim stajalištima odnosno omogućuje im se promatranje stvari iz tuđeg kuta gledanja te zbog toga integriraju različita iskustva.
Druženja prekidaju usmjerenost djeteta na samoga sebe. Zbog toga igru djeteta promatramo, nadopunjujemo i proširujemo kako bi svako dijete imalo priliku razviti svoj motorički i kognitivni potencijal. U skupini Tintilinići jesenske dane dočekali smo s pregrštem povrća kojeg su na roditelji osigurali. Svatko se mogao okušati u rezanju i pripremanju salate, variva i zimnice.