ZVUK (u skupini Vrapčići)

U sklopu projekta Naša mala knjižnica Vrapčići su čitali slikovnicu Zvuk. Potaknuti pričom iz istoimene slikovnice željeli smo steći više spoznaja o zvuku: što je to zvuk, odakle dolazi, tko ili što ga proizvodi, gdje se nalazi, kako nastaje glazba, što čujem oko sebe, u dvorištu, u šetnji, kakav zvuk proizvode razne životinje, glazbala, prirodne pojave i stvari s kojima smo svakodnevno u doticaju. U šetnji okolinom vrtića osluškivali smo zvukove, pomoću slušalica i CD playera djeca su imala prilike slušati nesvakidašnje zvukove poput šuma valova, šuštanja lišća, pjeva raznih ptica, žubora potoka, padanja kiše, zvukova raznih glazbenih instrumenata ali i slušati glazbu primjerenu djeci pa čak i klasičnu glazbu za djecu za koju je bio velik interes. Djeca su je rado slušala.

Izrađivali smo šuškalice od kartonskih tuljaca, malih plastičnih bočica, punili različitim predmetima kako bi dobili i različito zvučanje šuškalica. Djeci su bili ponuđeni razni glazbeni instrumenti koje su mogli sami svirati. Za potpuni doživljaj glazbe i zabavu uredili smo dio sobe dnevnog boravka kao malu pozornicu. Djeci su bili ponuđeni mikrofoni i brojne pjesmice na CD-u.