NAJČEŠĆE ZARAZNE BOLESTI U VRTIĆU

Stanja i bolesti sa kojima dijete NE SMIJE boraviti u vrtiću:

 • Povišena tjelesna temperatura
 • Proljev i povraćanje
 • Zarazne bolesti s osipom (trodnevna groznica, šarlah, vodene kozice,…)
 • Konjuktivitis
 • Parazitarne bolesti (gliste, uši,…)
 • Zarazne respiratorne bolesti

Bolesnom djetetu nije mjesto u vrtićkom kolektivu te roditelji trebaju obavezno javiti odgojitelju ako dijete boluje od:

 • bakterijske upale grla,
 • upale pluća,
 • vodenih kozica,
 • šarlaha,
 • konjuktivitisa,
 • mononukleoze,
 • gripe,
 • trovanja salmonelom ili neke druge zarazne bolesti.

Ako dijete prima antibiotik, ne smije pohađati vrtićki kolektiv iako više nema simptoma bolesti.

 Nakon svakog izbivanja djece zbog bolesti roditelj je dužan donijeti liječničku ispričnicu. 

koziceVODENE KOZICE ILI VARIČELE

Vodene kozice ili varičele vrlo su zarazna osipna dječja bolest uzrokovana akutnom primarnom infekcijom Varicella – zoster virusom. Virus je pripadnik porodice herpes virusa koji se nakon preboljene akutne infkecije latentno zadržava u organizmu odakle u slučaju pada imuniteta ponovno može doći do njegove aktivacije i kliničke manifestacije herpes zostera. Obično se prenosi kapljičnim putem ili direktnim kontaktom sa sadržajem infektivnih lezija na koži. 

Simptomi su: povišena tjelesna temperatura i generalizirani vezikulozni osip praćen svrbežom.

sarlahŠARLAH

Šarlah ili Skarlatina akutna je zarazna bolest uzrokovana infekcijom bakterijom Streptococcus pyogenes  – beta hemolitički streptokok grupe A. Simptomi počinju naglo vrućica, glavobolja. grlobolja i malaksalost. Osip najčešće izbija drugog dana bolesti  – najgušći je na prsima, ispod pazuha, donjem dijelu trbuha i unutarnjoj strani bedara, a zahvaćeno područje kože grube je površine poput brusnog papira. Karakteristični su crveni obrazi uz perioralno bljedilo i jezik malinastog izgleda.

impetigoIMPETIGO – SLATKE RANICE

Impetigo je najčešća bakterijska infekcija kože u djece dobi od 2-5 godina. Bolest se obično javlja na licu i to oko usta ili nosa, te na obrazima i čelu, ali se može javiti i na koži drugih dijelova tijela kao što su dorzumi šaka, podlaktice, trup i potkoljenice. Prezentira se u dva oblik: kao vezikulozni oblik koji je češće uzrokovan beta-hemolitičkim streptokokom ili bulozni oblik koji uzrokuje zlatni stafilokok. Oba oblika započinju crvenilom određenog areala kože na kojem se pojavljuju gnojni mjehurići ili veći mjehuri do nekoliko centimetara u promjeru, čijim pucanjem ostaju vlažne erozije i žuto-zlatne kraste. Sušenjem i otpadanjem krasti dolazi do cijeljenja bez ožiljaka.

usljivostUŠLJIVOST GLAVE

Uš glave (lat. Pediculus humanus capitis) je sitni kukac veličine 2-3 mm. Uš živi u vlasištu, a hrani se krvlju svog domaćina. Na ušljivost glave ukazuje uporan svrbež glave. Pažljivim pregledom vlasišta mogu se otkriti uši, ili češće, samo gnjide. Uši se često skupljaju na tjemenu, pa ćete odrasle uši naći možda tek kad stignete do tog dijela glave.

STREPTOKOKNA UPALA GRLA

Zarazna infekcija tkiva ždrijela i/ili krajnika uzrokavana beta hemolitičkim streptokokom grupe A.

Simptomi su:

 • iznenadna i nagla upala grla bez kašlja i kihanja
 • krajnici su povećani i upaljeni
 • bol i poteškoće pri gutanju
 • sive, bijele ili žute točke ili naslage na krajnicima i na ždrijelu
 • limfne žlijezde na vratu mogu postati upaljene, povećane i osjetljive na dodir
 • crvenilo ždrijela
 • temperatura preko 38°C (niža temperatura može biti indikacija virusne infekcije)