Fina motorika su koordinirani pokreti zglobova, mišića i kostiju šake u svrhu izvođenja malih i preciznih pokreta. Koordinirani rad tih dijelova ruku važni su tijekom obavljanja raznih (jednostavnih) aktivnosti, poput pisanja, hvatanja predmeta ili zakopčavanja odjeće. Sve su to svakodnevni zadaci koje odrasli izvršavaju nesvjesno i s lakoćom dok kod djece to katkad predstavlja problem.
Vještine fine motorike razvijaju se nakon razvijene krupne motorike koja uključuje aktivnosti poput bacanja ili udaranja lopte te hodanja i (pre)skakanja. Ona je također usko povezana s koordinacijom oko-ruka, odnosno, pravilnim dohvaćanjem i/ili premještanjem predmeta u koji gledamo. Ne treba dodatno naglašavati kako usvajanje pravilne fine motorike zahtjeva preciznost i koordinaciju.
U razvijanju fine motorike djeci možemo pomoći zabavnim igrama poput nizanja, redanja, slaganja, otkopčavanja, zakopčavanja, provlačenja i vezanja vezica, dohvaćanja sitnih predmeta, umaetanja premeta… Sposobnost koju će mališani razviti, preduvjet je za uspjeh u kasnijim grafomotornim aktivnostima, crtanju, bojanju i pisanju. U aktivnostima vježbanja fine motorike dijete ne razvija samo motoriku već i pažnju, koncentraciju, orijentaciju, govor, spoznaju. Ono pamti otprije usvojene pokrete, koristi se njima u novim situacijama i razmišlja.
Konstantim i nenametljivim aktivnostima koje su djeci ponuđene djete usavršava finu motoriku šake kroz igru. Njihove se šake osnažuju i pripremaju za buduće zadatke. Promatranjem i promišljanjem osmišljavaju se novi zadaci koji će se razvijati nove a usavrđavati već stečene vještine.