PČELICE UPOZNAJU NOVI INSTRUMENT

Pčelice su ugostile poznatog cimbulista i majstora izrade cimbula – Đurđevčanina Marijana Fučeka. Bila je to mala glazbena radionica gdje smo naučili nešto o povijesti cimbula, umijeću izrade i sviranja cimbula. M. Fuček je počeo proučavati cimbule 2008. godine. – cimbule su tradicija podravske glazbe pa se počeo baviti upravo njima – obilazio je stare majstore, proučavao drvo i izradu i nakon šest mjeseci napravio prve cimbule.

M. Fuček se može pohvaliti i da su cimbule koje je 2012. godine izradio i prijavio kroz projekt uvrštene u nematerijalno kulturno dobro Republike Hrvatske. O cimbulama voli predavati u vrtićima i školama. Pčelice nisu bile upoznate s instrumentom te su sa zanimanjem slušali koje drvo se koristi za izradu, koliko žica je na cimbulama, kako se proizvodi zvuk, gdje se sviralo na cimbulama… Svako dijete je željelo pokušati svirati te ih je zainteresirao neobičan instrument.

Pčelice se zahvaljuju g. Fučeku na posjeti i mogućnosti upoznavanja nečeg novog.