Mali genijalci, elektrotehničari

Proteklih mjesec dana u skupini Vrapčići bilo je jako zabavno, poučno i zanimljivo. Kao inspiracija za gotovo sve aktivnosti bio je Nikola Tesla. Njemu zahvaljujemo za mnoštvo izuma koji danas obilježavaju naš život, igru i rad. Gledajući edukativne videe HEP-a “Veliko koraci maloga Lovre” doznali smo gdje i kako se proizvodi električna energija, kako dolazi u naše kuće, čemu služi, gdje se nalazi, sve o električnom automobilu. Prošetali smo do obližnje HEP-ove punionice. Naučili smo da je struja opasna, što smijemo dirati, a što ne smijemo, tko popravlja el. instalacije i uređaje. Bili smo inženjeri i znanstvenici: istraživali smo kako radi elektromotor, kakav stroj možemo napraviti i pokrenuti ga elektromotorom. Djeca su bila oduševljena izradom robota od plastičnih čaša, malih vjetrenjača i raznih drugih vrtilica koje su pokretane motorićem iz autića na baterije. Kroz igru djeca su otkrila i doznala što je to strujni krug, statički elektricitet, kako djeluju magneti i još puno toga.